Ada Modern

LEONARDO DA VİNCİ’YE SAYGI

Yaşamı boyunca, hep kendine yolcu. İçsel yolculuklarla çizmiş düşlerinin, sezgilerinin atlasını. Ve o atlasın içini bilimle, kültürle, sanatla doldurmuş.

Sergi Hakkında
Eserler
Sanatçılar

Yaşamı boyunca, hep kendine yolcu. İçsel yolculuklarla çizmiş düşlerinin, sezgilerinin atlasını. Ve o atlasın içini bilimle, kültürle, sanatla doldurmuş. İtalya’nın Toscana’sındaki Vinci’den başlayıp, tarihin en karmaşık sayfalarının içinde duran, Fransız krallarına ev sahipliği yapmış, tarihe yön vermiş Amboise’a kadar uzanan uzun, varyantlı yollarda çizilmiş ömrünün yazgısı. Hiçbir yerin yerlisi olamadan yaşamış, ruhuna yolculuk ateşi üflenmiş seyyahlar gibi. Çocukluğunda böcekleri, hayvanları, çiçek açan ağaçları ve doğanın bütün biçimlerini gözlemleyip taslaklar çizmiş durmadan. Gücünün, zekasının bilincine vararak, her şeyi merak ederek yaşamış. Sigmund Freud onun için “Herkes uykudayken, gökyüzüne karanlık hakimken erken uyanmış bir adam”dır der. Daha çocuk yaşlarında, Floransa’nın en iyi heykeltraş, ressam ve tasarımcısı Andrea del Verrocchio’nun çırağı olur. Resimden heykele, boyadan bronza, mermere, altına, gümüşe kadar her türlü yapıtın ve malzemenin teknik bilgilerini öğrenir. Ressamlığının ilk evresinde, ustası Verrocchio’nun etkisinde kalır. Sonraları kendine özgü çizme biçimleri ve teknikler geliştirir. Mürekkeple hızlı çizimler yapar.Çıraklığı bittiğinde de bağımsız bir sanatçı olur. Her çalışmasına basit taslaklarla başlar. Ve yıllarca çizerek, binlerce sayfa eskiz defterleri oluşturur. İnsan ve hayvan bedeninin oranlarını mimari bir yapı gibi inceler. Bedenin her bir parçasını bütünün bir kısmı olarak gösteren çizimlerle bedenin oranlarının geometrik oranlarla ilişkisini görsel olarak yorumlar. Becerileri olgunlaştıkça, çoğalır çizimleri. Mühendislikten mimarlığa, matematikten geometriye, resimden heykele her şeyle uğraşarak tüm hünerlerini çoğaltır. Leonardo’nun desenleri, çevresindeki tüm biçimleri görme yöntemidir. Gördüklerinin ve düşlediklerinin günceleridir çizimleri. Nefes kesici bir ustalıkla oluşturduğu defterleri, çizimlerindeki ayrıntıların varsıllığıyla, tüm zamanların gelmiş geçmiş en büyük dehasının çok yönlü zekasını yansıtıyor. Mimari, resim, mekanik icatlar, insan anatomisi, bitkiler, haritalar, havacılık ve pek çok konuda çizdikleri, yazdıkları bugün de büyülüyor bizi. Onun varsıl düş dünyasının en kıymetli günceleridir defterleri. Yaşama veda ederken; “Tanrıyı ve insanları gücendirdim, çünkü çalışmalarım olması gereken kaliteye erişmedi” diyen Leonardo da Vinci sıra dışı bir dehaydı. İnsanlığa adanmış bir ömrün sembolü oldu. İnsanlık, onun mirasıyla yepyeni bir çağa ulaştı. Yaşamı boyunca düş gücünün sınırlarına yolculuk etmiş. Bilinmezliklerle dolu bir dünyanın, en keşfedilmemiş imgelerine ulaşarak, onları zapt ederek yaşamış. Ömrünün hiçbir menzilinde yorulmadan, mükemmel olanı aramış. “İmkansızı istemekten vazgeçmeyin” der ya, imkansız olanı aramış durmadan.

Ölümünden bu yana 500 yıl geçti. Ve 500. yılda, dünyanın çok önemli kültür merkezlerinde, galerilerde, müzelerde sergilerle, konferanslarla anılıyor Leonardo. Bu etkinlikler kapsamında, bir grup Türk entelektüel (ressam, heykeltraş, yazar, şair, yönetmen, gazeteci, sanatçı) “Leonardo da Vinci’ye Saygı “ adlı bir yolculuk yaptılar Türkiye’den Amboise’a. Leonardo’nun, ömrünün son üç yılını yaşadığı mekanları ziyaret ederek, günlerce onu andılar. Ve onun izinde; sezgilerinin, hayal güçlerinin zembereğini kurarak, üretecekleri yapıtların nüvelerini biriktirdiler. Kadim zamanlardan bu yana sanatın en temel izleğidir “yolculuk”. Ve bizim Leonardo da Vinci’ye yolculuğumuz; dünyanın ve tarihin akışını değiştiren bir büyük üstadın izinden; geçmişe, insanlığın en önemli hafızasına yolculuktur. Bir yolculuğun öyküsüdür bu etkinlik; insanın insana yolculuğunun öyküsü. Bu yolculuğa katılanlar, Leonardo’ya gönderme yaptıkları yapıtlarıyla çoğalttılar etkinliği. Çağdaş Türk Sanatı’nın en önemli birikimlerini oluşturan, sanatımıza eşsiz değerler katan, öncü ustaların ve genç sanatçıların; yaratıcı güçlerinin, yaşamsal imgelerle yüklü birikimlerinin, özgün biçemlerinin varsıllığıyla yüklü her bir yapıt. Kendilerine özgü birikimlerinin, düşlerinin renkleriyle boyanmış görsel bir belleği bu sergi.

Etkinlik
LEONARDO DA VİNCİ’YE SAYGI Sergisi

Yer
Ada Modern Sanat Galerisi Atatürk Bulvarı No: 31/113 09400 Kuşadası-Aydın

Ziyaret tarih ve saatleri
22 Mayıs - 1 Temmuz 2022 11:00 - 19:00

Küratör
İbrahim Karaoğlu

Koordinatörler

Sanatçılar
CEM SAĞBİL, DEVRİM ERBİL, ONAY AKBAŞ, BEDRİ BAYKAM, MERCAN DEDE, BURÇİN ERDİ, YALÇIN GÖKÇEBAĞ, ERGİN İNAN, FEVZİ KARAKOÇ, BAHAR OGANER, TÜLİN ONAT, BARIŞ SARIBAŞ